Deklaracja Dostępności         telrfon 12 655 51 97           telrfon przedszkole87.lajkonik@gmail.com      

 
 

 

           
 

 
Z naturą na TY
 
Poczytaj mamo, poczytaj tato... 2019-05-24; Autor: Elżbieta Bielak
 

 

     

         O korzyściach obcowania z naturą powiedziano już bardzo wiele. Pewnie nikt z nas nie ma wątpliwości, że przyroda ma nam wiele do zaoferowania. W końcu człowiek jest jej elementem, częścią ekosystemu. Zatem na łonie natury jest dla niego miejsce. Na łonie natury - czyli gdzie? Na łące, w lesie, nad rzeką, stawem, jeziorem, nad morzem i w górach? Wszędzie tam, gdzie człowiek nie zdążył jeszcze zaznaczyć swojej obecności, przekształcić pierwotnego krajobrazu w blokowiska, ulice,centra handlowe. Tam, gdzie można spotkać bogatą roślinność i inne ssaki, ptaki,gady, płazy, owady i inne organizmy żywe. O kontakt z przyrodą zdecydowanie łatwiej jest w okolicach mniej zurbanizowanych, na wsiach, stąd też często wynikają nasze wybory wakacyjne, urlopowe. Jednak gdy na co dzień nie mieszkamy z dala od cywilizacji, to wcale nie znaczy, że w ogóle nie możemy mieć kontaktu z przyrodą. Gdy dobrze się rozejrzymy, nawet w dużych miastach wciąż można znaleźć łąki, skałki, nieużytki, dzikie tereny, ogródki działkowe czy choćby własny lub znajomych ogród. Powstaje też coraz więcej parków, w których można swobodnie poleżeć na trawie, a dzieci mogą dowolnie biegać wśród zieleni. Coraz rzadziej można też spotkać tabliczki z napisem zabraniającym wchodzenia na trawniki i skwerki osiedlowe.

       Małe dzieci instynktownie dążą do kontaktu z przyrodą. Chętnie spacerują, zbierają kwiatki,grzebią patykiem w błocie, brodzą i przelewają wodę w kałużach, kopią w kopcach kreta, zaglądają do dziupli i każdej napotkanej norki, obserwują owady,wykopują glisty czy urządzają wyścigi kowali lub żuczków. Dopiero starsze dzieci rezygnują z tego typu aktywności na rzecz plastikowych lalek i klocków,smartfona, tabletu, komputera i innych "czasoumilaczy". Postęp cywilizacyjny wygrywa ze środowiskiem pierwotnym. A my, dorośli często przyklaskujemy bo wreszcie maluch będzie wyglądał jak człowiek - czysty i schludny. Poniekąd prawda. Jednak czy szczęśliwy? To zależy.
      Kontakt z naturą umożliwia harmonijny rozwój małego człowieka. Wpływa na wszystkie jego sfery. Ponadto pobudza fantazję, uczy kreatywności, wyostrza zmysły, koi układ nerwowy.
      Jedną z biologicznych potrzeb dziecka jest potrzeba ruchu. Warunkuje ona prawidłowy rozwój fizyczny. Pobyt na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody pozwala w pełni zrealizować tę potrzebę. Bieganie, skakanie, marsz, omijanie przeszkód, wspinanie się, wymachiwanie, podciąganie  itp. nie tylko podnosi sprawność fizyczną, rozwijając mięśnie, ale także poprawia wydolność oddechowo - krążeniową oraz kształtuje koordynację psychoruchową. Dzięki ruchowi rozwijają się wszystkie narządy i układy w organizmie człowieka - w tym układ odpornościowy, ale także cała motoryka: zręczność, siła, szybkość, gibkość, wytrzymałość. Zdrowy,sprawny fizycznie przedszkolak łatwiej przyswaja wiedzę, opanowuje różne umiejętności, skuteczniej przygotowuje się do podjęcia nauki w szkole, w tym nauki czytania i pisania. Jest też mniejsze prawdopodobieństwo, że u dziecka wystąpi problem otyłości.
     Drugim bardzo ważnym obszarem rozwoju jest obszar poznawczy. Przyroda daje dziecku nieograniczone możliwości eksplorowania, doświadczania, obserwowania świata. Dostarczając wrażeń wzrokowych, słuchowych, węchowych, dotykowych czy smakowych rozbudza ona potrzeby poznawcze dziecka. Zaś w toku ich realizacji rozwija się spostrzegawczość, uwaga, pamięć oraz myślenie i mowa. Dziecko odbierając bodźce staje się ciekawe, uczy się dostrzegać zależności przyczynowo - skutkowe,charakterystyczne cechy elementów i zjawisk oraz analizuje zebrane dane. Swoje doświadczenia, przeżycia, obserwacje werbalizuje, rozwijając tym samym mowę.Może także użyć innych środków wyrazu np. artystycznych - rysunek, malarstwo, rzeźba,konstrukcja. W tym aspekcie rozwoju mieści się również rozwój wyobraźni dziecka, która wpływa na kreatywność, pomysłowość, fantazję. To zaś czyni atrakcyjną każdą, nawet najprostszą zabawę. Nie pozostaje też bez wpływu nadorosłe życie człowieka.
        Wpływ przyrody można dostrzec także obserwując społeczno - moralny rozwój dziecka oraz jego emocje. Obcując z przyrodą uczy się obowiązkowości, staje się bardziej empatyczne, wrażliwe, zaczyna dostrzegać potrzeby innych, ich uczucia. Kontakt z przyrodą pomaga dziecku zrozumieć normy i wartości moralne. Kształtuje się jego osobowość. Dzieci posiadają naturalną potrzebę opiekowania się  kimś słabszym, młodszym, wymagającym wsparcia.Jeśli pozwolimy im zaopiekować się kwiatkiem na parapecie w pokoju, zaadoptujemy kota, psa, chomika, rybki czy choćby patyczaki, albo chociaż nakarmimy zimą sikorki za oknem, w bardzo prosty sposób umożliwimy im rozwinąć te cechy charakteru. Wycieczki na łono natury, ukazywanie piękna przyrody, poznawanie jej różnorodności, pozwoli dziecku pozbyć się lęków związanych z kontaktem z nieznanym (np. z owadami, gadami), zachwycić się jej pięknem, wykształcić szacunek do otaczającego świata, nauczyć korzystać z dóbr jakie nam daje. Jeśli spróbujemy wpleść w te wycieczki treści ekologiczne, wychowamy człowieka świadomego, otwartego i wrażliwego.
       Przyroda wpływa także na emocje człowieka. Obcowanie z nią pozwala dostrzegać i cieszyć się małymi rzeczami, kształtuje pozytywny stosunek do świata, uczy optymizmu i pogody ducha, wyzwala pozytywne emocje. W kontakcie z naturą człowiek kształtuje także poczucie estetyki i szeroko pojętego piękna.  I co najważniejsze - odpoczywa, regeneruje siły i koi swój układ nerwowy.
     Zatem, czy warto pozwolić dziecku upaprać się w błocie i zazielenić spodnie na kolanach? WARTO! Bo każde dziecko ma prawo do wszechstronnego rozwoju i każde zasługuje na odrobinę szczęścia i radości!

Elżbieta Bielak

WSTECZ Artykuł czytany: 2123 razy
 
TWOIM ZDANIEM

DODAJ KOMENTARZ    
 

 

     
ZŁOTA MYŚL
"Wychowanie dziecka, to nie miła zabawa, a zadanie, w które trzeba włożyć wysiłek bezsennych nocy, kapitał ciężkich przeżyć i wiele myśli ..."

Janusz Korczak  


Samorządowe Przedszkole Nr 87
"Lajkonik"
ul. Spółdzielców 7
30-682 Kraków

Tel: 12 655 -51-97
www.lajkonik87.pl00091603

  Proszę czekać...  
 
  Proszę czekać...  
 
    

 
 


 

   
Profesjonalny Hosting